Kıbrıs Gezilecek Noktalar Nelerdir

Afrodit’in doğuş yeri ve üç kıtanın kavşak noktasında yer alan Kıbrıs yüzlerce yıldır onlarca milletin göz bebeği ve ilham kaynağı olmuştur. Kıbrıs gezi notları arasında göz kamaştıran kumsallarından pırıl pırıl mavi denizlerine kadar masal gibi bir yer olarak yaşamaya devam ediyor. Ada doğu ve batı arasında bir hoşgörü adası olarak duruyor. İçinde barındırdığı farklı inanç ve köken ayrımına rağmen bu kozmopolit tarzı içinde bir olmayı yakalamış durumdadır. Ada güzel iklimi, engebeli sahilleri ve dağ manzaraları ile ziyaretçilerini derinden etkiler. Ada Avrupa’nın en turistik merkezlerinden biri olarak yerini almış. Şirin evler, lüks oteller, köy tavernaları, kaliteli yemekleri, güzel sahilleri, ormanlık alanları ve misafirperver Türk ve Yunanlar adanın en güzel yanlarındandır. Ada bir tatil yerinin ötesinde karaoke barları ve balık lokantaları ve kendine has keyifli mekanları ile muhteşem bir doğanın içinde misafirlerini ağırlıyor. Egzotik ve Levanten izleri, Luzinyan ve Venedik kaleleri ve zarif İslami dönem eserleri, kutsal simgeler saklayan serin dağ köyleri ve Hıristiyanlığın ilk günlerinin eserleri adada ziyaretçilerini bekliyor.

Girne Görülecek Yerler

Girne doğal güzellikleri, tarihi ve sanat eserleri ile keşfedilmeyi bekleyen turistik bir cazibe merkezidir.

Girne Kalesi

maxpixel

Girne Kalesi zamana meydan okuyan yapısı ile Osmanlıdan Venediklilere kadar çok çeşitli kültürlerin izlerini taşır.

Batık Gemi Müzesi

aykutlaryolda

Bölgede yer alan Batık Gemi Müzesi dünyanın en eski batmış gemi kalıntısına ev sahipliği yapar.

Aziz Hilarion Kalesi

George Groutas

Aziz Hilarion Kalesi bir azize ithafen yapılmış bir kale olsa da zamanın şartlarına göre Girne’nin diğer milletlere karşı savunması söz konusu olduğunda bir kaleye çevrilmiş. Girne Kalesi ile birlikte Girne savunmasında etkin rol oynamıştır.

Anthipanitis Kilisesi

wikimedia

Anthipanitis Kilisesi ve Bellapais Manastırı adanın bu güzel kentini sanatı ve estetik unsurları ile daha zengin kılan yapılarındandır. Kentin Eski limanında keyifli ve rahatlatıcı bir gün geçirilebilir, manzaranın tadını çıkararak Girne Kalesi ile birlikte alanda güneşin batışını izleyebilirsiniz. Buradaki etkileyici manzaraya sahip restoran ve kafelerde oturarak harika dakikalar geçirebilirsiniz. Tüm bu güzellikleri ile Girne sizi bekliyor. Daha fazla Girne hakkında bilgi için tıklayınız.

Lefkoşa Görülecek Yerler

Lefkoşa tarihi süreç içerisinde geçirdiği bütün evreler ile bugün hala görenleri kendine hayran bırakır. Özellikle Osmanlı hakimiyeti ile şehirde büyük çalışmalar ve değişimler olmuştur. Lefkoşa doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapıları ve sanat eserleri ile de dikkat çeker.

Kıbrıs Müzesi

maxpixel

Kıbrıs Müzesi her kesimden insanın ziyaret ettiği pek çok sanat eserine ev sahipliği yapan bir yapıdır.

Venedik Sütunu

flaneurnomad

Tarihe tanıklık etmiş olan Venedik sütunu bugün turistlerin ziyaret ettiği başlıca cazibe merkezleri arasındadır.

Büyük Han

Falco Ermert

Lefkoşa’da eski şehir geziniz ve alışveriş yapmanız için Büyük Han bulunmaz bir fırsattır. Bizans Müzesi Kıbrıs’ın dini eserlerini incelemek isteyenler için ziyaretçilerini bekleyen bir mekandır.

Selimiye Camii

Falco Ermert

Lefkoşa’nın en tanınmış simgelerinden olan Selimiye Camii Osmanlı hakimiyetinden önce Agia Sofya Kilisesi olarak hizmet vermiştir. Selimiye Camii’ni tanımak ve Osmanlı izlerini görmek için mutlaka Lefkoşa’yı ziyaret etmelisiniz.

Leventis Müzesi

leventismuseum

Leventis Müzesi etnografik unsurların ve çok çeşitli eserlerin yer aldığı bir müzedir. Antik Salamis Kenti Lefkoşa’da keşfedilmeyi bekleyen kalıntılar ile doludur. Tarihi alanları ve sanat eserlerinin sergilendiği müzeleri ile Lefkoşa mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir. Lefkoşa hakkında daha fazlası için

Magosa Görülecek Yerler

Farklı kültürlerin etkisi altında kalmış olan şehir pek çok tarihi esere ev sahipliği yapmış. Magosa şehrine yapacağınız ziyarette sizi bekleyen çok sayıda tarihi yapı vardır.  Gazimagosa Şehri’nde Ortaçağ mimarisinin etkileri ve Türk izlerini görmeniz mümkündür.

Canbulat Türbesi ve Müzesi

hilmos.k

Etnografik ve arkeolojik bir müze olan Canbulat Türbesi ile beraberindeki Müzesi mutlaka görmeniz gereken güzellikler arasındadır. Yoksulların toplu olarak gömüldüğü Cellarga Toplu Mezarları Magosa’da bulunan etkileyici alanlar arasındadır. Katedralin Osmanlı Türkleri tarafından camiye çevrilmesi ile oluşan Lala Mustafa Paşa Camii gotik yapısı ve Türk etkisi ile ziyaretçileri kendine hayran bırakır.

Namık Kemal Zindanları

road.goners

Eleştirel oyunundan dolayı Namık Kemal’in hapsedildiği Namık Kemal Zindanları da Magosa’da ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Aziz Barnabas Manastırı

wikimedia

Aziz Barnabas Manastırı ve Arkeoloji Müzesi tarihi yapısı ile sanat eserlerinin çokluğu bakımından dikkat çeker. Magosa tarihi dokusu, kiliseleri ve camileri ile ziyaretçilerin keşfini bekliyor. Magosa şehri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here